Az életmódunk átalakulásával egyre több az olyan település, ahol a megnövekedett népesség vagy éppen az áruszállítás miatt folyamatosan nő a forgalom. Emellett állandó építkezések, útépítések, felújítási munkák stb. is növelik a ránk nehezedő zajártalmat.
Legújabb zajforrásként pedig megjelentek a családi házas övezetekben a hőszivattyúk kültéri egységei is.
Bár természetesnek vesszük, hogy a zaj mindenhova elkísér bennünket, hatékonyan pihenni, feltöltődni csak csendben, nyugodt körülmények közt tudunk.
Nem csak akkor szenvedhetünk el súlyos egészségügyi károkat, ha gyakran erős hanghatások érnek minket, hanem akkor is, ha tartósan, hosszú távon élünk vagy dolgozunk a megengedett zajszint feletti környezetben. Nagyobb mértékű kitettség esetén akár halláskárosulás is kialakulthat (mely nem gyógyítható), de a kialvatlanság okozta feszültség is vezethet komoly szervi és mentális problémákhoz, nő az infarktus és az idegrendszeri károsodás veszélye.
A hivatalos rendelet (Zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról, 8/2002. (III. 22.) szerint a zaj terhelési határértékei épületek zajtól védendő helyiségeiben, ezen belül lakószobák lakásokban, szociális otthonokban, üdülőkben a megengedett legmagasabb zajterhelés:
- nappal 06-22 óráig: 40dB,
- éjjel 22-06 óra: 30dB.